Заходи боротьби з кореневими гнилями огірка у закритому ґрунті.

20 Січня , 2021

Огірки є однією з найрозповсюдженіших овочевих культур закритого ґрунту в Україні за посівними площами і валовим урожаєм. Умови закритого ґрунту є сприятливими не тільки для розвитку рослин огірка, але й для багатьох фітопатогенних організмів, серед яких кореневі гнилі мають найбільше економічне значення. Загибель рослин у теплицях від кореневих гнилей щорічно досягає 10–30 %.

Основна шкода від кореневих гнилей полягає у передчасному відмиранні рослини, яке відбувається протягом усієї вегетації. Найбільша кількість рослин відмирає у другій половині вегетації.

Однією з характерних зовнішніх ознак кореневих гнилей є в’янення рослин. В’янення (від перших ознак хвороби до повного відмирання рослини) триває, як правило, близько двох тижнів, в окремих випадках він досягає трьох-чотирьох тижнів і навіть більше.

Коренева гниль огірків

Симптоми: у хворих рослин в’яне листя, буріють корені та коренева шийка, руйнується структура коренів (стає трухлявих), у переважній більшості характерне повне відмирання головного кореня. У таких випадках рослина живиться за рахунок додаткових коренів.

Спричиняють виникнення кореневих гнилей огірка в закритому ґрунті гриби роду Fusarium, а саме Fusarium oxysporum та Fusarium solani. Які розповсюджуються через відсутність дезінфекції насіння і ґрунту. Одним з основних джерел накопичення інфекції є тепличні субстрати.

Під час досліджень уражених рослин виявили, що гриби роду Fusarium мали поширеність на всіх видах субстратів (соломі, тирсі, ґрунтосуміші), що використовуються у зимових теплицях. У ґрунтосуміші поширеність грибів роду Fusarium становила 71,0 %, соломі — 17,5, тирсі — 5,5 %.

Як захистити огірки в закритому ґрунті від кореневих гнилей:

  • щорічно проводити термічну дезінфекцію тепличного ґрунту (експозиція 15 год, температура пари +100–120 °С); Більш детально про дезінфекцію тепличного ґрунту і про те, як провести дезінфекцію теплиці в цілому ми писали раніше в нашій статті Осіння обробка теплиці;
  • серед органічних видів субстратів надавати перевагу соломі або тирсі;
  • протруювати насіння огірка вітаваксом 200 ФФ, 34 % в.с.к. (2,5 мл/кг) або проводити передпосівну обробку насіння бактеріальним препаратом — агатом–25К чи регулятором росту рослин — епіном (концентрація розчину 0,01 %);
  • вносити у розсадні горщечки перед висівом або в лунки при висаджуванні розсади у теплиці триходермін на основі гриба-антагоніста Trichoderma lignorum (штам Л–17) з нормою витрати 3 г/рослину.
  • А для тих наших читачів, хто тільки замислюється над будівництвом теплиці і вирощуванням екологічно чистих овочів для власних потреб, стануть в нагоді наші статті Як побудувати бюджетну теплицю під плівку та Як обрати плівку для теплиці.

    Всім багатого врожаю!