Огірки є однією з найрозповсюдженіших овочевих культур закритого ґрунту в Україні за посівними площами і валовим урожаєм. Умови закритого ґрунту є сприятливими не тільки для розвитку рослин огірка, але й для багатьох фітопатогенних організмів, серед яких кореневі гнилі мають найбільше економічне значення. Загибель рослин у теплицях від кореневих гнилей щорічно досягає 10–30 %.
Основна шкода від кореневих гнилей полягає у передчасному відмиранні рослини, яке відбувається протягом усієї вегетації. Найбільша кількість рослин відмирає у другій половині вегетації.
Однією з характерних зовнішніх ознак кореневих гнилей є в’янення рослин. В’янення (від перших ознак хвороби до повного відмирання рослини) триває, як правило, близько двох тижнів, в окремих випадках він досягає трьох-чотирьох тижнів і навіть більше.
Симптоми: у хворих рослин в’яне листя, буріють корені та коренева шийка, руйнується структура коренів (стає трухлявих), у переважній більшості характерне повне відмирання головного кореня. У таких випадках рослина живиться за рахунок додаткових коренів.
Спричиняють виникнення кореневих гнилей огірка в закритому ґрунті гриби роду Fusarium, а саме Fusarium oxysporum та Fusarium solani. Які розповсюджуються через відсутність дезінфекції насіння і ґрунту. Одним з основних джерел накопичення інфекції є тепличні субстрати.
Під час досліджень уражених рослин виявили, що гриби роду Fusarium мали поширеність на всіх видах субстратів (соломі, тирсі, ґрунтосуміші), що використовуються у зимових теплицях. У ґрунтосуміші поширеність грибів роду Fusarium становила 71,0 %, соломі — 17,5, тирсі — 5,5 %.
А для тих наших читачів, хто тільки замислюється над будівництвом теплиці і вирощуванням екологічно чистих овочів для власних потреб, стануть в нагоді наші статті Як побудувати бюджетну теплицю під плівку та Як обрати плівку для теплиці.
Всім багатого врожаю!