Про досвід зберігання кукурудзи в рукавах

05 July , 2023

Досвідом зберігання кукурудзи поділилася компанія Cygnet, яка працює з рукавами з 2012 року.

Як підготувати територію і зерно до закладання?

У зернові рукави компанія закладає кукурудзу, оскільки це основна культура, яка надходить на елеватор. За словами Сергія Гуцулюка, в рукавах можна зберігати всі зернові, але олійні — соняшник та сою — потрібно досить обережно закладати, щоб знизити ризики битого зерна.

В Cygnet в рукави закладають від 30 тис. т до 180 тис. т кукурудзи. Зокрема, найбільший об’єм на елеваторі у с. Андрушки закладали у 2021 році — 108 тис. т у 501 рукав.

У якості майданчика для закладання рукавів вибирають найближче від елеватора поле після свіжозібраного врожаю (мінімально можливе плече 5-7 км). Ділянку дискують (забирають стерню) та вирівнюють, щоб не було борозен. Щодо стерні, то її обов’язково потрібно прибрати з поля, бо вона є пожежонебезпечною.

Рукави закладають на відстані один від одного близько 1,5 м. Найкраще рукав розмістити вздовж нахилу — це забезпечить природний «дренаж». Тоді під час дощу чи танення снігу він не буде лежати у воді.

Зерно кукурудзи при закладанні має бути сухе і чисте: вологість — 14,5%, а смітна домішка — 2,0%.

«Зерно кукурудзи сушимо і відправляємо в силос на 24 години, щоб воно вистигло. Потім вантажимо на перевантажувачі і веземо на поле для закладки у полімерні рукави. Якщо дотримуватися цього правила, то зерно нормально зберігається і не псується. Але чим вища вологість зерна і температура зовнішнього середовища при закладці у рукав — тим буде коротший термін зберігання зерна», — говорить Сергій Гуцулюк.

Мінусом такого зберігання Сергій Гуцулюк називає вразливість плівки до механічних пошкоджень. Хоча плівка і міцна (товщина 230-250 мкм), але все ж не метал — є ризик розгерметизації через гризунів та птахів. Але, як зізнається Сергій, на елеваторі «Сігнет-Центр» з такою проблемою ще не зіштовхувалися, бо довго не тримають зерно в рукавах.

«Як показує практика, на полях немає такої кількості гризунів, які б могли сильно пошкодити рукави. Та й пошкодити рукав миша може тільки в місцях завантаження, де він недостатньо щільно завантажений і має складки. Це місце можна обробити родентицидами. А взагалі ми консультувалися з цього питання у спеціалістів, то при тривалому зберіганні вони рекомендують ставити між рукавами (по всій площі) мишоловки. Тоді гризуни будуть бігти на приманку», — зауважує Сергій Гуцулюк.

Як завантажується та розвантажується зерно?

Для завантаження та зберігання зерна у рукавах потрібна спеціальна техніка, а саме машини для зернопакування та розпакування. Cygnet для двох своїх елеваторів використовує три комплекти таких машин виробництва компанії «Завод Кобзаренка».

Принцип роботи пакувальних машин простий: зерно засипають у завантажувальний бункер, звідки шнековим конвеєром воно транспортується в тунель і ущільнюється. Машина для розпакування теж має шнековий механізм.

Залишились запитання, телефонуйте Олександру Черненку +38(050)388-83-05, він знає все про технологію зберігання в зернових рукавах.

За матеріалами Latifundist.com