Прибирання теплиці є важливим та необхідним завданням в календарі садових справ будь-якого городника, оскільки воно допомагає знищити садових шкідників і накопичення мікробів, які будуть згубними для ефективного росту рослин.
Більшість садових шкідників гинуть взимку, тому що холодно, і вони не можуть вижити при низьких температурах, але у відносно комфортних умовах теплиці всі шкідники, що залишилися, будуть процвітати. Слимаки, попелиця, червоний павутинний кліщ і борошнисті клопи люблять зимувати в прихованих закутках всередині теплиці. Якщо не знищити їх до весни, молода свіжо посіяна розсада стане для них смачним бенкетом. Глибоке очищення допоможе знайти будь-яких підступних слимаків та інших шкідників, перш ніж вони завдадуть відчутної шкоди молодим рослинам.
Якщо теплиця в основному порожня, просто почекайте гарного дня, а потім приступайте. Кінець лютого – початок березня підійдуть. Однак, якщо в теплиці зимують деякі ніжні рослин, доведеться дочекатися потепління – плюсової температури, щоб можна було без шкоди для рослин винести їх на двір на час прибирання. Для додаткового тепла і задля власного спокою, рослини можна загорнути у фліс чи агроволокно, щоб вони зігрілися, поки знаходяться на вулиці.
Звісно можна не виносити рослини і просто обійти їх під час прибирання, але в результаті робота буде менш ретельною. Не забудьте вимкнути електрику, перш ніж почати розбризкувати воду в теплиці.
Зазвичай старі рослини видаляють ще восени, але якщо раптом це не було зроблено – зараз саме час. Старі рослини можна кинути на компостну купу і вимити горщики, інструменти тощо. Будь-який хворий рослинний матеріал варто спалити, щоб запобігти поширенню хвороби на нові саджанці. Приберіть сміття з підлоги та з кутів теплиці. Уважно стежте за будь-якими ознаками садових шкідників, таких як слимаки та равлики.
Тепер необхідно теплицю вимити. Не має значення яким матеріалом вкрита теплиця: чи то скло, чи полікарбонат або теплична плівка.
Чим сильніше забруднене покриття теплиці, тим менше світла воно пропускає, а ранньою весною це може згубно позначитися на розсаді.
Помийте покриття теплиці зсередини та зовні за допомогою м’якої губки та теплого мильного розчину. Після чого змийте мило проточною водою: зовні можна скористатись садовим шлангом, зсередини – губкою. Бо небажано, щоб мильна вода потрапляла до родючого ґрунту. Також теплою мильною водою вимийте полиці, горщики та кашпо. ПВХ та металеві елементи каркасу очищайте гарячою водою з оцтом. Після миття відкрийте всі кватирки та двері, і добре просушіть теплицю.
Якщо ваша теплиця вже декілька сезонів вкрита тепличною плівкою і ви розумієте, що термін служби плівки закінчився і вже час її замінити, в такому випадку, весна – саме час для перекриття теплиці новою тепличною плівкою. Наш завод «Планета Пластик» майже 20 років виробляє якісні поліетиленові плівки для теплиць. Ми виготовляємо тепличні плівки на сучасному європейському обладнанні з найкращої сировини від перевірених світових постачальників. Ми ретельно контролюємо якість нашої продукції і перевіряємо її фізико-механічні властивості на відповідність вимогам. Вся наша продукція сертифікована і має сертифікат якості та екологічний сертифікат. Купити якісну тепличну плівку в Україні можна на нашому сайті в розділі «Тепличні плівки» або у наших дилерів, які є в кожному регіоні України.
Дезінфекція теплиці – це важливий крок для захисту рослин від хвороб та шкідників. Існує багато засобів для дезінфекції теплиці. Можна використовувати окурювання сірчаною шашкою, обробку гашеним вапном, мідним купоросом або фітоспорином. Про те, як продезінфікувати теплицю сірчаною шашкою чи гашеним вапном ми детально розказали в нашій статті «Осіння обробка теплиці після збору врожаю» Також в цій статті ми ділимося і іншими способами дезінфекції теплиці.
Мідний купорос захищає від мучнистої роси, фітофтори, різних гнилей та бактеріозів. Для дезінфекції теплиці необхідно приготувати 10%-розчин мідного купоросу та протерти ним всі поверхні теплиці зсередини.
Фітоспорин захищає рослини від комплексу грибних та бактеріальних хвороб (фітофторозу, кореневої гнилі, парші, борошнистої роси, чорної ніжки, іржі, альтернаріозу, фузаріозу та ін.). Цим препаратом можна обробити ґрунт в теплиці. Для цього необхідно приготувати розчин: вміст пакету (10г) розвести у 200 мл (1 склянці) води. Після чого 1 ст. ложку приготованого розчину додаємо на 10 л води і проливаємо землю під час перекопування. Норма використання: 10 л води на 2 кв.м. ґрунту.
Крім захисної та профілактичної функції, фітоспорин має імуностимулюючі та антистресові властивості, посилює захисні функції рослин при несприятливих факторах навколишнього середовища (різкі перепади температур, заморозки, посуха та ін.).
Бажано замінити 10 – 20 см верхнього шару ґрунту, щоб у рослин було достатньо поживних речовин і відсутність хвороб. Зрештою, вашим рослинам потрібно чисте середовище, багате поживними речовинами, щоб процвітати, тому варто подбати про оновлення ґрунту.
Які ще дії необхідно виконати з ґрунтом в теплиці:
Такі нескладні прийоми з обробки та дезінфекції теплиці допоможуть убезпечити весняні посадки від хвороб та шкідників. А здорові рослини – запорука багатого врожаю.