Вологість зерна – фактор, що відображає обсяг поживних речовин і можливу тривалість зберігання зернової маси. Є одним з ключових показників якості; визначення вологості зерна здійснюється безпосередньо після приймання нової партії культури.
Основний спосіб, як визначити вологість зерна – використання сушильної шафи. Навісок розмеленого матеріалу висушується протягом 40 хвилин при температурі 130°С в спеціальному обладнанні – шафі Трінклера. Застосування методу обов’язково при визначенні вологості (сушка до постійної маси).
Мінус в масі навіску, що утворюється в результаті сушіння, зараховується як рівний масі наявної в зерні вологи. Вологість визначається шляхом відображення отриманого мінуса у відсотках.
За рівнем вологості зерноматеріал може бути:
Суха речовина в неохолодженій сирій зерновій масі втрачається в обсязі до 0,2% в день. Тоді як, наприклад, сухе зерно «дихає» неінтенсивно. Матеріал середньої сухості, в порівнянні з сухим, «дихає» в два-три рази активніше, але через малий газообмін може нормально зберігатися. Вологий продукт, в порівнянні з сухим, «дихає» в п’ять-вісім разів інтенсивніше.
Точне визначення вологості зерна має величезне значення, так як саме за цим показником можна визначити обсяг поживних речовин і можливу тривалість зберігання матеріалу. При перевищенні обсягу вологи в культурі продукція швидко зіпсується і втратить більшу частину корисних компонентів. Надлишок вологості провокує несприятливі хімічні і фізичні процеси, результатом яких стає:
Тривало волога маса непридатна для подальшого зберігання і обробки.
Враховуючи важливість питання, методи визначення вологості зерна регулярно вдосконалюються.
Ступінь вологості, при якій в зерноматеріалі утворюється вільна волога, а інтенсивність «дихання» істотно зростає, називають критичною. Для кожного типу культури передбачена своя критична вологість зерна для зберігання в зернових рукавах:
Прийнятний показник вологості для більшості злакових – до 14%. При вологості нижче на кілька відсотків від критичної, зерноматеріал тривалий термін зберігає посівні властивості (за умови, що йому забезпечується достатній обсяг кисню); при нестачі або відсутності кисню схожість втрачається в перші місяці зберігання.
Зерно з підвищеною вологістю не слід зберігати в силосних мішках – оптимальним є зберігання зерна в сухому стані. Адже за теплих температур зерно з підвищеною вологістю створює міжклітинну рівновагу відносної вологості вище 65% до 70%, що сприяє розвитку грибів. Тому найкраще зберігати зерно в рукавах, дотримуючись рекомендованих показників вологості для безпечного зберігання. Безпечний термін зберігання в зернових рукавах залежить не тільки від вологості завантаженого зерна, а і від температури зовнішнього середовища.
Чим вище вологість зерна і тепліша температура зовні, тим коротшим буде термін зберігання в зернових рукавах.
Наприклад, українські аграрії мають успішний досвід зберігання кукурудзи вологістю 22% в зернових рукавах терміном до 30 днів.
Більш детально про зернові рукави, про технологію зберігання зерна, силосу і сінажу в рукавах та про переваги і недоліки використання зернових рукавів ми розповідали в нашій статті «Переваги та недоліки використання зернових рукавів.»
Всім багатого врожаю!