Норми вологості зерна для зберігання в зернових рукавах.

13 Жовтня , 2021

Вологість зерна – фактор, що відображає обсяг поживних речовин і можливу тривалість зберігання зернової маси. Є одним з ключових показників якості; визначення вологості зерна здійснюється безпосередньо після приймання нової партії культури.

Основний спосіб, як визначити вологість зерна – використання сушильної шафи. Навісок розмеленого матеріалу висушується протягом 40 хвилин при температурі 130°С в спеціальному обладнанні – шафі Трінклера. Застосування методу обов’язково при визначенні вологості (сушка до постійної маси).

Мінус в масі навіску, що утворюється в результаті сушіння, зараховується як рівний масі наявної в зерні вологи. Вологість визначається шляхом відображення отриманого мінуса у відсотках.

Методи визначення вологості зерна

За рівнем вологості зерноматеріал може бути:

  • сирим;
  • вологим;
  • середньої сухості;
  • сухим.

Суха речовина в неохолодженій сирій зерновій масі втрачається в обсязі до 0,2% в день. Тоді як, наприклад, сухе зерно «дихає» неінтенсивно. Матеріал середньої сухості, в порівнянні з сухим, «дихає» в два-три рази активніше, але через малий газообмін може нормально зберігатися. Вологий продукт, в порівнянні з сухим, «дихає» в п’ять-вісім разів інтенсивніше.

Вплив вологи на якість зерноматеріалу

Точне визначення вологості зерна має величезне значення, так як саме за цим показником можна визначити обсяг поживних речовин і можливу тривалість зберігання матеріалу. При перевищенні обсягу вологи в культурі продукція швидко зіпсується і втратить більшу частину корисних компонентів. Надлишок вологості провокує несприятливі хімічні і фізичні процеси, результатом яких стає:

  • поява і швидке зростання комах, кліщів, мікробів;
  • втрата сипучості, зростання вразливості зерна до механічних впливів;
  • активізація процесів бродіння;
  • зниження натури (обсягу зерноматеріалу в одному літрі);
  • розщеплення високомолекулярних біополімерів;
  • проростання і набухання продукції.

Тривало волога маса непридатна для подальшого зберігання і обробки.

Оцінка вмісту вологи

Враховуючи важливість питання, методи визначення вологості зерна регулярно вдосконалюються.

Критична вологість зерна – це

Ступінь вологості, при якій в зерноматеріалі утворюється вільна волога, а інтенсивність «дихання» істотно зростає, називають критичною. Для кожного типу культури передбачена своя критична вологість зерна для зберігання в зернових рукавах:

  • високомасликовий соняшник – 8%;
  • кукурудза – 14%;
  • пшениця – 15,5%;
  • бобові культури – 16%.

Прийнятний показник вологості для більшості злакових – до 14%. При вологості нижче на кілька відсотків від критичної, зерноматеріал тривалий термін зберігає посівні властивості (за умови, що йому забезпечується достатній обсяг кисню); при нестачі або відсутності кисню схожість втрачається в перші місяці зберігання.

Зерно з підвищеною вологістю не слід зберігати в силосних мішках – оптимальним є зберігання зерна в сухому стані. Адже за теплих температур зерно з підвищеною вологістю створює міжклітинну рівновагу відносної вологості вище 65% до 70%, що сприяє розвитку грибів. Тому найкраще зберігати зерно в рукавах, дотримуючись рекомендованих показників вологості для безпечного зберігання. Безпечний термін зберігання в зернових рукавах залежить не тільки від вологості завантаженого зерна, а і від температури зовнішнього середовища.

Чим вище вологість зерна і тепліша температура зовні, тим коротшим буде термін зберігання в зернових рукавах.

Наприклад, українські аграрії мають успішний досвід зберігання кукурудзи вологістю 22% в зернових рукавах терміном до 30 днів.

Розрахунок вологості зерна. Рекомендовані показники вологості зерна для зберігання в зернових рукавах:

Рекомендовані показники вологості зерна для зберігання в зернових рукавах

Рекомендації щодо безпеки зберігання в зернових рукавах.

  • Кукурудза, соєві боби та пшениця, що зберігаються у силосних мішках, повинні мати вологість відповідно 15%, 13% та 12% або нижче. Соняшник і ріпак слід зберігати з вологістю нижче 10%. Краще помилятися в консервативний бік і зберігати сухіші, ніж вологіші зернові, олійні культури та бобові.
  • Кукурудза, висушена за допомогою високотемпературної сушарки, повинна бути охолоджена до температури навколишнього середовища перед упаковкою в рукав, щоб тепло не затримувалося в мішку під час його герметизації. В іншому випадку конденсат на нижній стороні рукава може призвести до розвитку грибків та передчасного псування зерна.
  • Зернові рукави не слід перевантажувати; більшість мішків розтягуються приблизно на 10%, і надмірне заповнення може призвести до розриву мішків, особливо при їх розвантаженні. Контролюйте розтягування рукава за допомогою лінійки, яка входить до комплекту зернового рукава ТМ Harwell. Крім того, достатня довжина вільного краю на кінцях рукава необхідна для належної герметизації мішків на початку та в кінці заповнення.
  • Якість зерна слід регулярно контролювати вздовж кожного мішка з використанням технології зондування CO2, а мішки, у яких спостерігається збільшення CO2 між двотижневими показаннями, слід призначити для більш раннього вивантаження, ніж мішки зі стабільними показниками CO2.
  • Перед тим, як проколоти рукав для вимірювання температури зерна або взяття зразка для проби необхідно попередньо поперечно заклеїти місце проколу скотчем. Після взяття зразка, поздовжньо заклейте отвір ремонтним скотчем.
  • Зернові рукави слід регулярно оглядати на предмет пошкодження гризунами. Зауважте, що сніговий покрив може приховувати проколи, тому сніг слід очищати з рукавів, щоб ефективно оцінити можливі пошкодження.

Більш детально про зернові рукави, про технологію зберігання зерна, силосу і сінажу в рукавах та про переваги і недоліки використання зернових рукавів ми розповідали в нашій статті «Переваги та недоліки використання зернових рукавів.»

Всім багатого врожаю!