Викачувати восени воду чи ні, насамперед, залежить від розміру ставка. Невелика водойма розміром до 20 кв.м. та глибиною до 0,8 м, який взимку може повністю промерзнути, слід осушити. Великі ставки, які не промерзають, залишають зимувати заповненими водою, їм потрібна тільки чистка (із вилученням обладнання) і підготовка до зими рослин і риби.
Якщо чаша ставка виготовлена з бетону, тиск льоду здатний її зруйнувати.
Коли стінки виконані з нахилом, такий ризик є меншим. Але все таки цілісність може гарантувати лише повне зливання води. Або потрібно опустити в ставок кілька 5-літрових пластикових пляшок, частково заповнених піском, приблизно одна пляшка на 1 кв.м. площі водойми. Взимку вони візьмуть на себе тиск льоду. Таке ж правило і для водойм із пластику або склопластику, вони також чутливі до підвищення тиску.
Що стосується ставків із плівки, то вони НЕ бояться морозу. Якщо плівковий ставок правильно спроектований і побудований, і його гідроізоляція не викликає сумнівів – таке водоймище можна залишити зимувати повністю наповнене водою. Тим більше, якщо ставок побудований з якісної геомембрани – така плівка легко витримає мороз до -35˚С. В Україні якісну геомембрану можна купити в монтажному наборі «Ставок своїми руками Laguna» – це набір, в якому є все необхідне для проектування та створення ставка у себе на дачі за вихідні.
Як правильно підготувати до зимівлі маленький ставок, який вимагає осушення.
Якщо ваш ставок обладнаний насосом, фільтрами та іншим обладнанням – слідкуйте за нічними температурами повітря восени. При опусканні стовпчика термометра до +5°С відключіть усі пристрої (якщо вони не оснащені спеціальним захистом від промерзання), витягніть їх з води, промийте, висушіть та зберігайте до весни у теплому та сухому місці. Крім насоса, який зберігають у воді.
Водні рослини необхідно вилучити зі ставка, помістити в резервуари з водою і відправити на зберігання в приміщення з розсіяним світлом і температурою +10°С – + 12°С, але не вище 15°С. Щоб не міняти воду кожні 2-3 тижні до неї додають деревне вугілля. В цьому випадку заміну води можна робити раз на місяць-півтора.
Риб також виловлюємо та поміщаємо у тимчасові акваріуми. Ємність акваріумів або бочок для перетримки риби розраховують так: для кожної рибки довжиною до десяти сантиметрів потрібно 10 літрів води. На кожен сантиметр понад це додається 2-3 літри. Температура повинна підтримуватись в діапазоні від +10 до +15 градусів. Обов’язково аерація та фільтрація води, а також розсіяне приглушене світло.
Після видалення зі ставка та переміщення до місця зимівлі всіх його мешканців, необхідно повністю злити воду із ставка. Тепер належить його якісно вичистити та вимити. Жорсткими щітками потрібно ретельно очистити стінки та дно. Потім ставок промиваємо водою, яку теж відкачуємо.
Невеликий ставок на зиму можна накрити тимчасовими щитами з підручних матеріалів (дерев’яними і т.д.), щоб запобігти накопиченню снігу та води в ставку, які промерзнуть і навесні надто довго відтаватимуть.
Ну, власне, і все – ваш ставок до зими готовий. Правильна підготовка ставка до зими запорука того, що він ще довгий час прикрашатиме вашу ділянку і радуватиме своєю чистотою та красою.