Якісна плівка теплична – запорука врожайності овочевих культур у теплиці, вважає Дарія Савків із села Добрівляни, що на Тернопільщині. І господиня має рацію, оскільки займається вирощуванням тепличної продукції на продаж не одне десятиліття. І не тільки вона: у Добрівлянах майже кожна родина обслуговує по кілька теплиць. Вирощування томатів взимку, огірків, зелені стало невід’ємною частиною побуту місцевих мешканців і чи не єдиним джерелом заробітку. Особливо тих, хто не виїхав за «довгим карбованцем» у закордоння.
Дарія Савків поділилася досвідом вирощування томатів в теплиці, оскільки на цій культурі спеціалізується її родина, а також деталями, на які варто звернути увагу, вибираючи тепличні плівки багатошарові.
– Технологія вирощування томатів у теплиці наступна: всього утримуємо п’ять теплиць. У найменшій – скляній – на початку лютого сіємо насіння, вирощуємо розсаду до розміру приблизно у 10 сантиметрів заввишки. Це найменша за розміром теплиця, можна сказати, тепличка, її опалюємо дровами, які спалюємо у «буржуйці». За рахунок невеликої площі споруди економимо паливо. Коли розсада досягає необхідного розміру, пересаджуємо її у трохи більші плівкові теплиці; їх маємо дві. Там рослини досягають приблизно півметрової довжини, вже з’являються квітки і навіть зав’язь. Ці теплиці теж опалюються твердим паливом, особливо коли на вулиці приморозки. Поки холоди не закінчаться, разом із чоловіком ночуємо у цих теплицях, щоб підтримувати необхідну температуру всередині. За цей період, можна сказати, посадка помідорів в теплиці проходить перший етап.
Викохавши розсаду до необхідного рівня розвитку, пересаджуємо її з горщиків у ґрунт у дві підготовлені промислові теплиці, де триває процес вирощування і збирання плодів томату. Промислові теплиці у нас 44 метри завдовжки і 9 метрів завширшки. Щоб нагріте вдень повітря всередині споруди зберігалося якомога довше, промислові теплиці робимо досить високі, приблизно 7 метрів заввишки. Адже не облаштовували їх опалювальними пристроями – ціна палива суттєво підвищує собівартість готової продукції. З цієї ж причини не ризикуємо пересаджувати рослини у промислову теплицю раніше квітня, – розповідає Дарія Савків.
Господиня зазначила, що догляд за помідорами в теплиці при сильних приморозках у квітні чи у травні, які трапляються у Добрівлянах, вимагає утеплення стінок промислових теплиць ще одним шаром плівки плюс накриття сходів томатів білим агроволокном. Цих заходів вистачає, щоб уберегти рослини від переохолодження. Агроволокном чорного кольору мульчують міжряддя у теплицях.
Для своїх теплиць Савківими вже багато років використовується плівка теплична від «Планета Пластик». Наразі їх теплиці накриті нашою тепличною плівкою СТ 24 товщиною 120 мкм. Термін служби такої плівки 24 місяці, але у Савківих ця теплична плівка вже відпрацювала 2 роки і господиня зазначає, що плівка ще рік точно прослужить.
– Якість тепличної плівки виробництва ТОВ «Планета Пластик» відповідає найвищим міжнародним стандартам, а ціна абсолютно доступна як для виробника, так і тепличника-аматора, – зазначає овочівниця. – При натяжці плівки на каркас теплиці матеріал не деформується і не рветься, навіть якщо спеціально пробити у ньому дірку, це не спричиняє розриву полотна. Тобто плівка є еластичною і водночас міцною. За нашу практику ми випробували матеріали багатьох різних виробників, у тому числі і закордонних, але нині зупинили наші пошуки на плівці від ТОВ «Планета Пластик». Вже третій сезон користуємося їх плівкою і поки не збираємося купувати нові рулони.
Чим підживити помідори в теплиці? Дарія Савків повідомила, що після кожного сезону плівку прибирають з каркасу промислових теплиць, щоб ґрунт всередині споруди увібрав максимум природної вологи за осінньо-зимовий період. Для підживлення виснажених після віддачі врожаю гряд на них сіють гірчицю. Потім її скошують і лишають перегнивати. Ця проста маніпуляція забезпечує рослини томатів у наступному сезоні необхідними мікроелементами і дозволяє зекономити на добривах. Хоча для отримання багатого врожаю неможливо повністю уникнути використання добрив.
Пані Дарія надає перевагу органічним добривам і використовує деревний попіл, який можна віднести до фосфорно-калійних добрив, адже він дуже багатий калієм і фосфором, які легко розчиняються у воді та живлять рослини. Крім калію, фосфору та кальцію попіл деревний містить багато мікро- і макроелементів, без яких неможливе життя рослин.
За словами Дарії Савків,
варто мінімізувати пестицидні обробки у теплиці, оскільки вони негативно впливають на смакові якості томатів.
І це ще одна причина, щоб знімати плівку з теплиці щороку. Бо морози згубно діють як на шкідників, так і на хвороботворні грибні пори, які оселяються у ґрунті.
– Сусіди теж купують тепличну плівку виробництва ТОВ «Планета Пластик», – каже Дарія Савків. – Бо якість цієї тепличної плівки вже перевірена власним досвідом та роками використання, тож ми їй довіряємо. Бувають різні роки, коли і град, і поривчастий вітер або сніжна зима – і плівка витримувала такі випробування. Тому навіть ті, хто вирощує удвічі більше томатів, ніж ми, а це 5000 кущів, і, відповідно, мають більші за розміром теплиці, використовують продукцію ТОВ «Планета Пластик».
До речі, помідори родини Савків не залежуються у господі. Подружжя щороку успішно реалізує свій товар як на місцевих ринках свіжої продукції, так і у гуртівнях Івано-Франківська та Чернівців. А використання якісної плівки для вирощування врожаю дає можливість господарям встановлювати максимально конкурентну ціну на помідори, що робить їх виробництво рентабельним. Адже матеріали, які служитимуть довго і надійно дозволяють уникнути додаткових виробничих витрат задля досягнення результату.
Всім багатого врожаю!