«Перемога АВК» – це велике сільськогосподарське приватне підприємство з Дніпропетровщини, яке обробляє 5000 га і постійно впроваджує передові технології, опановує сучасну техніку.
Основні культури – зернові, технічні, кормові. Виключно на власних комбікормах, вироблених із самотужки вирощеної сировини, побудований весь раціон великої рогатої худоби, що утримується в їхньому молочно-виробничому комплексі «Катеринославський». Як результат, доглянуті корівки дають високі надої. Тож основним завданням рослинницького підрозділу є отримання кормових культур у достатній кількості. Виконати це завдання допомагає зрошення.
– Після забезпечення зрошенням наших полів під кормовими культурами урожаї озимого жита на сінаж, кукурудзи на зерно і силос, люцерни, озимої пшениці, сої збільшилися в рази, – каже головний гідротехнік ПП «Перемога АВК» Олександр Потомака.
– Найкраще це видно по люцерні. Тоді як на богарі ми мали три укоси, з яких повноцінні лише два, то на зрошенні стали отримувати всі п’ять. Щодо сої, то в нашому регіоні без поливу її взагалі немає сенсу сіяти, а з поливом збираємо по 40–45 ц/га. Тішать показники озимих зернових: 90–100 ц/га проти колишніх 50–60 ц/га. Подвоївся також урожай кукурудзи на зерно – до 120 ц/га. Кукурудзи на силос збираємо 550 ц/га.
У 1980-х роках ці поля неподалік міста Дніпро мали меліоративну систему. Наповнювалася вона з Ленінського водосховища по Павлоградському каналу, за Незалежності була занедбана, тож у 2000-х роках «Перемога АВК» почала її потроху відновлювати. Та швидко стало зрозумілим, що треба вести розмову не стільки про реставрацію, скільки про будівництво сучасної системи з використанням нової техніки, нових матеріалів і нових технологій.
Спочатку обрали вид поливу. Для вирощування зернових культур дощування виявилося економічно доцільнішим, ніж крапельне зрошення, хоч і потребувало купівлі поливальних машин. Наразі площу в 1750 га обслуговує 31 машина: 9 фронтальних і 22 кругові. Наступного року, коли зрошувальна площа сягне 2770 гектарів, парк автоматизованих дощувальних машин збільшиться до 49. Одна установка, маючи довжину від 240 до 601 м, у середньому обслуговує 60 га. До того ж агроном і гідротехнік отримали можливість дистанційного контролю за виливом води й подачею добрив, а також можливість віддаленого керування системою через комп’ютер, планшет чи смартфон. Із часом на полях планується встановити метеостанції, які фіксуватимуть температуру, кількість опадів і вологи в ґрунті.
А тепер про те, що зазвичай залишається «за кадром». Зрозуміло: щоб вилитися з машини, вода якимось чином має потрапити до неї. І в цьому чи не найголовніша роль відводиться водогону з мережею труб різного діаметра. Матеріал труб вибрали найбільш зносостійкий – поліетилен, термін експлуатації якого становить 100 років.
Крім того, поліетиленові труби мають відмінні техніко-економічні показники безпосередньо пов’язані з низькою собівартістю експлуатації, низькими витратами на установку і можливістю утилізації відпрацьованого трубопроводу.
Тому сьогодні при монтажі систем зрошення орних земель використовують саме поліетиленові труби. Вони вигідно відрізняються від інших видів труб: не піддаються корозії, стійкі до всіх мінеральним кислот і лугів, зручні в монтажі, легко зварюються, а термін служби становить майже 100 років. Поліетиленовий трубопровід відрізняється підвищеною еластичністю і міцністю. Він не лопне, якщо в ньому замерзне вода.
Ми на заводі «Планета Пластик» виробляємо поліетиленові труби, які використовують для будівництва трубопроводів в системах зрошення. Наше обладнання, досвід та використання якісної сировини дозволяють виготовити поліетиленові труби діаметром від 16 до 630 мм. Купити поліетиленові труби для води можна на нашому сайті в розділі “Продукція”.
Проте не всі поліетиленові труби однакові, а ризикувати великими інвестиціями, які закладені в проект, як і щорічними вкладеннями в обробіток поля, посів, добрива, у «Перемозі АВК» не могли, тому стали шукати найкращу за якістю продукцію.
Серед найбільших виробників труб вибрали десять. І після ретельного вивчення та візитів на виробництво обрали поліетиленові труби нашого виробництва. Навіть перевіряли нашу продукцію на відповідність одному з сертифікатів в незалежній лабораторії, її висновок підтвердив надійність і безпечність товару.
– Восени 2020 року отримали перші поліетиленові труби від заводу «Планета Пластик», – розповідає Олександр Потомака. – У наших монтажників під час зварювання вони не викликали жодних нарікань чи зауважень. Усі шви вийшли акуратними й однаковими. В 2021 році, при будівництві другої черги зрошення ми так само використовували поліетиленові труби виробництва «Планета Пластик».
– Нам важливо отримувати стабільні врожаї, а клімат змінюється, й на Дніпропетровщині він останніми роками більше нагадує той, що 10 років тому спостерігали в Херсонській області, опадів мало, – зауважує Олександр. – Із цієї причини розраховувати вилив води стали, як для умов півдня: 1 л на секунду. У зв’язку з цим довелося збільшити діаметр труб. Якщо в першому замовленні діаметр становив від 180 мм до 480 мм, то потім його скоригували: від 200 мм до 630 мм. Якими би не були витрати на зрошення, підраховано, що окупляться вони протягом 3–4 років. Головне – ми певні, що вся наша система зрошення працюватиме, як годинник.