Збиральна кампанія 2020. Зберігати не можна продавати.

02 Вересня , 2020

В період збору врожаю, питання, як і коли вигідно його продати, стає дуже актуальним. Експерти кажуть, що воно є одним з найважливіших для аграріїв, адже волатильність цін протягом маркетингового року величезна. Так, наприклад, середня вартість пшениці в Україні в жовтні 2019 року становила 4106 грн/т, а в жовтні 2020 вже 5866 грн/т, а вартість сої – 5858 грн/т в жовтні 2019 і 10695 грн/т в квітні 2020 відповідно. Таким чином, середня вартість тонни пшениці за 6 місяців зросла на 31%, а сої на 68%.

На вибір періоду для продажу зерна впливають відразу кілька факторів. Перший з них – чи має фермер або господарство власні потужності для зберігання зерна. Однак, фахівці не радять фермерам продавати зерно в той місяць, коли вони його зібрали. Як правило, ціни тоді не вигідні. Краще все ж притримати зерно, або зберігаючи його на своїх складах, або віддати на елеваторне зберігання, тому як показує практика, частіше вигідніше продавати навесні. Проте, якщо власних потужностей для зберігання зерна у фермера немає, і в разі гострого дефіциту обігових коштів, можливо йому дійсно варто продати зерно відразу ж після збирання.

Або розглянути альтернативні варіанти зберігання, такі як зберігання в полімерних рукавах. Процес зберігання зерна в рукавах досить простий. Зерно завантажують в поліетиленовий рукав за допомогою машини для упаковки зерна (завантажувача) і герметично запечатують. Такий рукав розміщують на підготовленому відкритому майданчику. У разі необхідності (продаж зерна і т.п.) – поліетиленовий рукав (мішок) розрізають та іншою спеціальною машиною (розвантажувачем) з нього вивантажують зерно.

Зберігання зерна в полімерних рукавах – альтернативний метод зберігання зерна.

За умови дотримання всіх правил закладки зерна в рукав в ньому можна зберегти і вологе, і високовологе зерно без втрати якості, а висушити його через два-три місяці, коли пройде пік навантажень на сушильні потужності. Пшеницю з підвищеною вологістю закласти в рукава не критично, вона без втрати якості зможе в них зберігатися 6-8 місяців. А ось сою і кукурудзу перед закладкою в рукава краще просушити.

Зерно в рукавах не псується за рахунок процесу самоконсервації, так як всередині рукава немає повітрообміну. Завдяки властивості зерна “дихати”, а також диханню комах і мікроорганізмів, які потрапляють в рукав відбувається заміщення кисню на вуглекислий газ, який є природним консервантом, що запобігає життєдіяльності грибків і мікроорганізмів. Таким чином, відбувається самоконсервації зерна, і воно зберігається в умовах, наближених до вакууму.

Рукавне зберігання успішно вирішує проблему господарств, обмежених по складських площах і господарств з малопотужними сушарками. Мінімізує капітальні витрати на складське та сушильне господарство. Немає витрат на елеватори.

Також дана технологія забезпечує високу якість зберігання зерна за рахунок анаеробного зберігання. Завдяки природній консервації зерно не вимагає фумігації та інших обробок, спрямованих на підтримку якості при зберіганні.

Рукавна технологія дозволяє починати збір врожаю в період останньої фази воскової стиглості. Таким чином можна зсунути початок жнив на 5-7 днів і за рахунок цього скоротити втрати від самоосипання зерна і мінімізувати ризики розтягування прибирання до настання облогових дощів.

Більш детально про технологію зберігання в полімерних рукавах читайте в нашій статті “Технологія зберігання в зернових рукавах”.

Резюмуємо, коли ж вигідніше продавати урожай:

  • Кінець зими, початок весни. З досвіду останніх років найкращими місяцями для продажу зернових є лютий і березень. Саме в цей період фіксують найбільший попит і ціну. Залежно від культури, ціна на неї може бути вище на 30% і більше, ніж в період збору врожаю.
  • Не вигідно продавати зерно в той місяць, коли воно було зібрано.
  • Продавати відразу, так би мовити «з поля» – якщо фермеру або господарству ніде зберігати врожай і при цьому гострий дефіцит обігових коштів.

Прийняти ефективне рішення можна після аналізу всіх виробничих складових і шляхів реалізації готової продукції. Тому кожен виробник зерна для себе вирішує – «зберігати, не можна продавати» або «зберігати не можна, продавати».

Всім багатого врожаю!