Як захистити рослини від спеки в теплиці

20 Липня , 2023

Літо цього року виявилося спекотним і гарячим. В спекотні дні температура в середині теплиці може сягати 45-50°С. В результаті впливу високих температур, рослини впадають в стрес та можуть загинути. До того ж пилок, який необхідний для формування плодів, стає стерильним вже при 30-35°С.

Скільки ж градусів має бути в теплиці, щоб рослини почувалися комфортно

Насамперед залежить від того, що саме висаджено в теплиці. Різним культурам потрібен різний рівень температури і вологості для безпроблемного розвитку і гарного врожаю. Наприклад:

  • огіркам буде ідеальною температура повітря 25-28°С вдень і 18-21°С вночі, температура ґрунту – 22-24°С. Вологість повітря – 75-85%;
  • помідори краще ростуть і плодоносять, коли температура повітря 20-22°С вдень, 18°С вночі, температура ґрунту 20-22°С, вологість повітря 60-70%;
  • перці почуваються комфортно за температури повітря 25-28°С вдень і 20-23°С вночі, і вологості повітря 66-75%.
  • https://planetaplast.com/wp-content/uploads/2023/07/DSC00968-1.jpg

    Для контролю за температурою повітря в теплиці встановлюють термометри на висоті не менше 1 метра від рівня ґрунту. Якщо встановилися спекотні, сонячні дні і показники термометра неухильно ростуть, слід вживати заходів щодо зниження температури в теплиці.

    Як захистити рослини в теплиці від перегріву

    Провітрювання

    Найшвидший і доступний спосіб знизити температуру в теплиці – відкрити всі вікна і двері. Завдяки протягу показники прийдуть в норму вже в лічені хвилини. Однак, часто спекотна погода буває безвітряна і відкриття вікон не допомагає. Тоді слід звернути увагу на інші методи зниження температури.

    Фарбування

    Зменшити нагрівання рослин в теплиці можна за допомогою фарбування полікарбонату або скла. Однак цей спосіб не підходить для плівкових теплиць.

    Штучні накриття для теплиці

    Ще один варіант захисту від сонця – створення укриттів. Наприклад, матеріал для укриття можна використовувати, як звичайний щільний спанбонд, агроволокно або мішковину, так і спеціальні захисні сітки з частковим світловідбивним ефектом. Світлозатінююча сітка здатна відбити до 80-90% сонячних променів, створюючи рятівну тінь над рослинами.

    Рослини-пологи для притінення теплиці

    Ще одним незвичним, але дієвим методом можна вважати висаджування рослин з пишною зеленню поруч зі стінками теплиці. Ідеально підійдуть всі ліани або кущі, які використовуються для створення живоплотів. Щоправда, є у цього способу і нюанс – така стіна буде поглинати світло навіть у холодне і дощове літо, тож може стати серйозним конкурентом для тепличних культур.

    Установка вентиляторів у теплиці

    Якщо вікно в теплиці тільки одне і створити протяг природним чином не виходить, на допомогу прийде звичайний вентилятор. Встановити його можна як на рівні землі, так і зверху на задній стінці теплиці.

    Ємності з водою

    Не стільки охолодити теплицю в спеку, скільки пом’якшити добові перепади температури дозволяють ємності з водою різного розміру. Найчастіше для цього використовують пластикові або металеві бочки великого об’єму. Також підійдуть і пластикові пляшки, покладені в міжряддя і прямо на гряди. Вдень вода в ємностях нагріватиметься, а вночі поступово віддаватиме тепло, зігріваючи рослини.

    https://planetaplast.com/wp-content/uploads/2023/07/DSC00969.jpg

    Як підвищити вологість у теплиці

    В теплиці, окрім температури, також важливий і рівень вологості.
    Чому потрібно дотримуватися рекомендованого рівня вологості? Тому, що при її зниженні рослини почнуть сохнути, а при перевищенні можуть загнити або стати жертвою грибкових захворювань. Крім того, за занадто високої вологості на квітках злипнеться пилок, і зав’язей плодів просто не з’явиться. Якщо знизити рівень вологості в теплиці можна досить просто – звичайним провітрюванням і мульчуванням, то щоб підвищити його доведеться прикласти зусиль.

    Полив доріжок у теплиці

    Найпростіший спосіб підвищити вологість у теплиці – регулярний полив. Однак є у цього і свої тонкощі. Якщо поливати рослини занадто часто, то корисні речовини вимиватимуться з ґрунту, і незабаром це буде помітно за зміною кольору і форми листя. Саме тому краще поливати доріжки в теплиці, а не самі гряди, а також замульчувати посадки, щоб знизити швидкість випаровування вологи.
    Полив доріжок бажано проводити в першій половині дня, щоб не розводити в теплиці холодну нічну вогкість, яка сприяє розвитку патогенних мікроорганізмів.

    Парогенератори або розпилювачі води

    Ще один спосіб вирішити проблему – встановлення розпилювачів води або генераторів холодної пари. Щоправда, варто пам’ятати, що такий підхід сподобається тільки культурам, які люблять високу вологість повітря. Наприклад, огіркам цей метод підійде ідеально, а ось для помідорів буде неприйнятним.

    Передбачити можливість використання вищеописаних заходів краще на стадії будівництва теплиці або до висаджування рослин. Проте, деякі з них застосовувати ніколи не пізно.

    Якщо помітили, що рослини явно перегріваються, поспішіть знизити температуру в теплиці.

    Всім багатого врожаю!