Як зробити якісний кукурудзяний силос.

14 Січня , 2022

Силосування — це підкислення рослинної маси молочною кислотою, створюваною бактеріями. На рослинах зустрічаються бактерії молочнокислого бродіння. В анаеробних умовах ці бактерії виробляють молочну кислоту, яка робить середовище кислим. У таких умовах і при відповідній концентрації молочної кислоти силос не псується і він може зберігатися тривалий час за умови відсутності доступу повітря до нього. У кислому середовищі гинуть небажані мікроорганізми, які викликають гниття силосу і руйнування білка, в результаті чого утворюються шкідливі речовини.

Факторами, що впливають на зростання молочнокислих бактерій, є:

  • високий вміст цукру;
  • правильне подрібнення;
  • належна вологість сировини;
  • чистота силосованого матеріалу;
  • ретельне утрамбовування;
  • ретельне накриття (швидке перекриття доступу повітря).
  • Качан є основною частиною рослини кукурудзи, що визначає якість врожаю. Низький вміст клітковини і високий вміст легкозасвоюваних вуглеводів означає, що його енергетична цінність більш ніж на 60% вище, ніж у стебла і листя. Тому не варто поспішати зі збиранням кукурудзи на силос. Перенесення терміну збирання від молочної зрілості до воскового зерна збільшує частку качанів у сухій речовині всієї рослини з 35% до приблизно 50%. З іншого боку, збільшення вмісту качанів у сухій речовині всієї рослини кукурудзи з 45% до приблизно 55% призводить до зменшення вмісту волокна на ¼ та збільшення енергетичної цінності на 10%.

    Хімічний склад зеленого корму кукурудзи змінюється залежно від фази вирощування.
    Вплив часу збирання кукурудзи на частку качанів у сухій масі всієї рослини

    Вплив частки качанів в сухій масі всієї рослини на хімічний склад та енергетичну цінність силосу кукурудзи.

    Коли збирати.

    Оптимальним часом для збирання кукурудзи на силос є воскова фаза зерна. Тоді вміст сухої речовини коливається від 30% до 35%. На цій стадії вегетації в ядрі є багато крохмалю, і його можна легко подрібнити подрібнювальними вальцями. Тоді отримують найвищий урожай сухої речовини з гектара. Проте не рекомендується відкладати збирання кукурудзи для силосування, оскільки матеріал сухий, твердий і важко подрібнюється навіть при вмісті сухої речовини 37%.

    Погано подрібнений зелений корм важко ущільнити в силосі або на купі і створити таким чином анаеробні умови, необхідні для розвитку молочнокислих бактерій. Повітря, що залишилося, сприяє розмноженню цвілі та грибка, які, маючи достатню кількість поживних речовин, виділяють токсини, що негативно впливають на здоров’я корів. При виборі силосу повітря легко проникає на глибину. Зазвичай силос, вироблений з такої сировини, низької якості і неохоче споживається коровами.

    За звичайних погодних умов в останній сезон вегетації кукурудзи вміст сухої речовини збільшується на 0,5% за добу, а в дуже теплу погоду збільшення сухої речовини може становити 0,75%.

    На перетравність поживних речовин також впливає дроблення силосованої сировини. Клітковина, що міститься у вегетативних частинах (стебло і листя), перетравлюється бактеріями в рубці корови. Це можливо лише через фізичний контакт бактерій з частинками силосу. Таким чином, короткий розріз збільшує площу контакту, що покращує використання волокна. Щоб крохмаль у ядрі розщеплювався бактеріями рубця або ферментами корови, його необхідно пошкодити або подрібнити. Це дроблення здійснюється вальцями збиральної машини. Налаштування кормозбирального комбайна на зрізання довжиною 08 – 10 см пошкоджує понад 95% ядер. Чим старіший і сухіший корм, тим коротша довжина подрібнення кормозбирального комбайна.

    Кукурудза — рослина, що легко силосується, завдяки високому вмісту розчинних цукрів. Силос дуже хорошої якості може довго зберігатися без втрат. Проблема виникає при відборі силосу, особливо влітку. Доступ повітря викликає розвиток дріжджів і плісняви, що призводить до підвищення температури та підвищення рН силосу, що викликає розмноження маслянокислих бактерій і вторинне бродіння. Щоб цього не сталося, при виробництві необхідно використовувати консервуючу добавку. В ідеалі силос повинен містити бактерії Lactobacillus buchneri, які виробляють пропіонову та оцтову кислоти, що пригнічують ріст цвілі та грибків.

    Правильне накриття.

    Силосовану кукурудзу необхідно щільно накрити спеціалізованою силосною плівкою, щоб забезпечити анаеробні умови, необхідні для правильного розвитку бактерій молочнокислого бродіння. Крім того, плівка запобігає проникненню дощової води в силос.
    У незакритих сховищах втрати силосу досягають 200-300 кг на 1 м2 поверхні. Відбувається аеробне ураження силосу, утворюються отруйні речовини, що негативно впливають на здоров’я і продуктивність тварин.

    Бажано використовувати дві плівки: одна тонка 40-50 мкм, так звана вакуумна, а зверху спеціалізована силосна плівка від 120-150 мкм чорно-біла, яка буде захищати від нагрівання і УФ випромінювання.

    Використовуйте вакуумну плівку:

  • Діє як додатковий захист у випадку пошкодження силосної плівки.
  • Дозволяє зменшити товщини основної силосної плівки.
  • Зменшує присутність: аеробних пліснявих грибів Aspergillus, масляної кислоти, бактерій Clostridia та пліснявих грибів Monascus ruber.
  • Різновиди силосних плівок виробництва ТОВ «Планета Пластик»

    Наші плівки для укриття силосних ям і траншей мають всі відповідні сертифікати якості. Ми особливо дбаємо про підтримку стійкості до розривів та ударів, а також про розширений захист від ультрафіолетових променів.

    Роботи зі збирання, транспортування та ущільнення повинні бути організовані таким чином, щоб силосування було завершено протягом 3 днів.

    Хороша якість силосу.

    Якісний силос повинен мати ароматний, хлібний, злегка кислуватий запах, але не гострий. Його консистенція та колір повинні бути подібними до вихідного матеріалу та без плісняви та забруднень. Потрібно зробити все, щоб силос був якісним, адже помилки, допущені під час виробництва, згодом усунути неможливо. Згодовуючи неякісним кукурудзяним силосом, корови споживають менше сухих речовин і, отже, дають менше молока.

    Правильно виготовлений кукурудзяний силос повинен відповідати наступним параметрам:

  • суха маса: 30-35%;
  • крохмаль: мінімум 30% у сухій речовині;
  • сира клітковина: максимум 20% у сухій речовині;
  • кислотно-детергентна клітковина (ADF): максимум 25% у сухій вазі;
  • нейтрально детергентна клітковина (NDF): максимум 45% у сухій речовині;
  • енергетичний вміст: мінімум 6,5 МДж в 1 кг сухої речовини.