На перший погляд основною перевагою спільного висаджування різних культур в одній теплиці є економія простору. І це безумовно так, але тільки на перший погляд … Справа в тому, що деякі вдалі сусідства допоможуть в рази збільшити врожайність кожної з висаджених культур. Правильно підібрана комбінація деяких рослин може не тільки істотно збільшити їх урожай, як би підсилюючи один одного, але і перешкоджає розвитку хвороб. У той же час, якщо висадити культури, які «не дружать» одна з одною – можна взагалі занапастити весь урожай. Тому давайте розбиратися, які ж культури рекомендується висаджувати разом, а які ні.
Рослини, які «дружать» і краще ростуть разом, отримали назву рослини-компаньйони. Помідорам, наприклад, подобається сусідство моркви, кропу і базиліка, а сусідство картоплі – шкодить. Сильний аромат базиліка відлякує шкідників, а морква, кріп, петрушка і пастернак залучають богомолів, сонечок і павуків. Ці хижі комахи харчуються клопами, які мають звичку псувати помідори. Помідори і картопля відносяться до одного сімейства пасльонових, а тому схильні до одним і тим самих хвороб і шкідників. Разом вони швидше захворіють фітофторозом, та й інші хвороби на них будуть поширюватися з приголомшливою швидкістю.
Правильно підібране сусідство овочів допомагає їм краще рости, робить їх більш стійкими і оберігає від комах та хвороб. І навпаки, невдалі поєднання призводять до хвороб рослин. Перець і боби, наприклад, не люблять бути поруч один з одним, горох воліє бути далеко від цибулі, а салат не любить перебувати поруч з броколі.
В Україні, в основному, в теплицях вирощують огірки, помідори, перець і баклажани. Скажімо так, це найпоширеніші овочі для вирощування в парниках. І дуже часто висаджують в один простір томати й огірки. Але для цих культур умови утримання потрібні абсолютно різні:
Тож, розміщувати в одній теплиці помідори і огірки не бажано. Або ж теплицю необхідно розділити, і на одній половині висадити томати, і завісити цю половину плівкою. Або в теплиці вирощувати помідори, а огірки – на грядках під плівкою.
Огірки – дуже вологолюбна культура, вони люблять частий полив теплою відстояною водою і вологе повітря. Температуру в парниках для них підтримують досить високою. Для розсади приблизно 22 градуси. При появі перших зав’язей температуру ще підвищують, доводячи до 28 градусів. Найчастіше сусідами цієї культури, з вирощування в захищеному грунті теплиці, стають баклажани і перець. Тільки необхідно грамотно розпланувати простір. Справа в тому, що паростки огірків будуть тягнутися вгору і при посадці їх по краях теплиці, вони її затінять.
Краще посадити огірки в середньому ряду, а по краях теплиці висадити баклажани, перці і листовий салат. Також можна підсадити трохи розсади капусти ранніх салатних сортів. Редис є прекрасним ущільнюючим сусідом для огірків, у цих рослин схожі вимоги до вологості і до грунту. Його можна вирощувати прямо по краю загальної грядки, але з того боку, куди проникає більше світла.
Хороший варіант організувати спільні посадки овочів в теплиці, влаштувавши на одній стороні окрему грядку, на якій вирощувати редис, моркву і цибулю, по центру посадити огірки, а на протилежному боці розташувати солодкий перець. Дуже дивне, але дуже вдале сусідство огірка і редьки. Таке партнерство допомагає захистити огірки від листоїда і павутинного кліща. Вирощувати в теплицях спільно можна різні овочі, але найбільш примхливим у виборі сусідів є томат. Самою невибагливою у виборі сусідів – редиска, їй важливе тільки світло.
Всім багатого урожаю!