Рукавна технологія – це технологія зберігання зернових, силосу та сінажу в полімерних рукавах за рахунок природної консервації вмісту рукава. В процесі «дихання» зерна, силосу чи сінажу, а також життєдіяльності комах і грибків, які потрапляють в рукав разом з зерном, поглинається кисень і заміщується вуглекислим газом, який є природним консервантом, що запобігає життєдіяльності грибків і мікроорганізмів. Таким чином, всередині рукава створюється анаеробне середовище і відбувається природна консервація вмісту рукава.
Останнім часом ця технологія набирає популярності в Україні, нею цікавляться всі, хто потребує зберігання зернових, силосу чи сінажу. Незважаючи на те, що деякі українські аграрії вже понад 10 років успішно зберігають зернові (зазвичай кукурудзу чи пшеницю) в полімерних рукавах, цей метод все ще є досить новим і незвичним для України. І у декого може викликати сумніви – чи дійсно рукав для зберігання зерна Harwell поєднує одночасно низькі витрати, чудові результати та ефективність при зберіганні зернових, силосу та сінажу?!
За той час, що ми виробляємо зернові рукава Harwell та активно просуваємо рукавну технологію, ми зіштовхувались з деякими сумнівами та міфами, пов’язаними з цією технологією. В цій статті ми зібрали найпоширеніші з них і спробуємо їх спростувати. До речі, купити зернові рукава в Києві можна на нашому сайті тут або дізнатися його технічні характеристики та особливості технології зберігання зерна, силосу чи сінажу в полімерних рукавах.
У більшості випадків зберігання зерна в рукавах здійснюється під відкритим небом. Власне це є одним з плюсів даної технології – вам не потрібен склад чи зерносховище, ви зберігаєте зерно у себе на полі, під відкритим небом. Зберігання в зернових рукавах – це і є ваш склад під відкритим небом. Тож, очевидно, що зернові рукава піддаються атмосферним явищам як влітку, так і взимку в мороз.
Дуже часто нас запитують, як вони поводяться з різкими перепадами температури, побоюючись, що всередині утвориться шкідлива конденсація. Наша відповідь: «Ні, не утвориться!». Продукт, що зберігається при правильній вологості, здатний ідеально зберегти себе. Від впливу різноманітних зовнішніх атмосферних явищ запакований всередину продукт “ізолює” і захищає рукав для зберігання зерна, температура всередині мішка змінюється поступово протягом кількох годин, уникаючи утворення конденсації. У будь-який час року температура зерна завантаженого в зерновий рукав не перевищує 10 градусів і не падає нижче нуля.
Абсолютно ні! Якісний продукт правильної вологості гарантує ідеальне збереження. Необхідною умовою для цього є підтримання цілісності зернового мішка, періодична його перевірка, вчасний ремонт у разі пошкодження.
Дуже часто вважають, що збереження продукту в зерновому рукаві забезпечується вакуумом, але це абсолютно неможливо. Край зернового рукава, з якого розпочинають завантаження – зав’язується, а інший край зазвичай закривають дерев’яними планками, тож, ні в якому разі не можна вважати його вакуум упакованим: власне вуглекислий газ, що утворюється при диханні зерна, силосу чи сінажу і гарантує їх збереження. Хоча розглядаючи особливості зберігання зерна в рукавах ми також використовуємо формулювання, що всередині рукава створюються умови наближені до вакууму, але це не вакуум, це анаеробне середовище.
Ні, з двох причин. Перш за все, з гігієнічно-санітарних міркувань. По-друге, під час вивантаження зерна з полімерних рукавів вони розрізаються і накручуються на вал екстрактора – такий механізм роботи вивантажувальної техніки. Наші зернові рукава Harwell на 100% підлягають переробці. У нас на виробництві працюють дві сучасні лінії з переробки поліетилену, ми переробляємо поліетилен і повертаємо його в процес виробництва продукції. Деякі види нашої продукції повністю або частково виробляються з відновленої сировини.
Полімерні рукава для зберігання зернових, силосу чи сінажу виготовляються спеціально для зовнішнього використання. Незважаючи на свою пластичну природу, вони дуже міцні. Зерновий рукав Harwell має високу міцність на розрив і еластичність, високий опір проколу і роздиранню, та ударну міцність, що захищають від можливих пошкоджень градом, тваринами чи людьми. Він витримує температуру від -50˚С до +50˚С, має високий опір розповзанню і зберігає форму після завантаження, що дозволяє експлуатувати його в найспекотніших регіонах світу. Купити зерновий рукав в Україні можна зателефонувавши нашим менеджерам +38(044)229-00-00. Окрім мішків у нас в продажі також представлена спеціалізована техніка для зберігання зерна в рукавах.
Ефективність мішків-рукавів для зберігання зерна надзвичайно висока. Зернові рукава досить міцні і гризуни не можуть пошкодити щільно завантажений без складок рукав. Вони можуть пошкодити рукав тільки в місцях загрузки, де він не достатньо щільно завантажений і є складки. Також місця завантаження можна обробляти препаратами групи родентицидів. Від птахів – використовують спеціальні звукові відлякувачі, або над ділянкою з рукавами встановлюють захисну сітку. При завантаженні мішка уникайте розсипання зерна по землі – саме це приваблює тварин. Забезпечте вчасний ремонт рукава у разі пошкодження.
Дійсно в Україні найрозповсюдженішою культурою, яку зберігають в полімерних рукавах є кукурудза. З мирового досвіду, в полімерних мішках, чи як їх ще називають силобеги, зберігають такі зернові як соняшник, пшеницю, ячмінь, ріпак, сою, рис і звісно кукурудзу. Також в них зберігають корми: буряковий жом, плющене зерно, силосну масу, зелену масу, пивну дробину, фураж, сінаж, і навіть макуху томатів і оливок. З українського досвіду, серед наших партнерів є господарства, які успішно зберігають пшеницю, сою, соняшник, силос і сінаж. Хоча кукурудза – є лідером серед культур, які зберігають в зернових рукавах.
Залишились запитання, телефонуйте Олександру Черненку +38(050)388-83-05, він знає все про технологію зберігання в зернових рукавах. Хочете купити зерновий рукав – також телефонуйте Олександру Черненку.
Всім багатого врожаю!